pátek 19. února 2016

Eigasai 2016, ohňostroje a tělní orgány v Lidlu

Že vydat se na koncert složený z rytmů šakuhači a bubnů taiko nebude nejlepší nápad, mi došlo zhruba ve chvíli, kdy jsme se s Astrakem proplížili několik minut po začátku programu do sálu, ve tmě se usadili, posvlékali přebytečné zimní vrstvy a zaposlouchali se do ohlušujícího lomozu, který otřásal Lucernou snad do základů. Paní pod schody do sálu se nás zmateně ptala, cože tak brzy prcháme, zda se nám koncert nelíbí a smála se nahlas ještě dlouho poté, co jsem přiznala, že vydat se na takovou kulturu s doznívající migrénou nejspíše nebyl nejlepší nápad.

Zavítali jsme tedy alespoň do Mramorového sálu, kde jsme si u stolu Japonské domácí cukrárny zakoupili dvakrát po sobě dango (lahodné), rozhlédli se okolo a vydali se raději na čerstvý vzduch. Takový byl tedy můj veškerý zážitek z letošního Eigasaie, oujé.

Fotky zase jednou mobilem, čili odpudivé. Za to se oku čtenářovu omlouvám.
Díky oblíbeným laskominám snad výstižněji "Mňamorový sál" s různou tvorbou pro laickou veřejnost.
Ohlušující zážitek v podání skupiny Wadaiko yosa-yosa,
jejíž členové se krátce po pořízení fotografie u bubnu srazili.

Čínský nový rok

Na mou návštěvu naší stověžaté metropole zrovna vyšly oslavy čínského nového roku na Výstavišti Holešovice, jak nám daly na vědomí všudypřítomné plakáty, a poskytly nám tak skvělou možnost, jak zaplnit nějakou tu hodinu volného času. U vchodu nás překvapily přísné prověrky, všudypřítomná policie, kontrola tašek i ohledávání. Několik protestujících proti anexi Tibetu stálo před zátarasy a byli monitorováni policií. Při našem odchodu se už buďto odporoučeli sami, nebo byli odporoučeni, jelikož bylo místo prázdné.

V uzavřeném areálu samotném, tedy v prostoru okolo Křižíkovy fontány, nás uvítala poněkud apokalyptická hudba, takže jsme chvíli jen kráčeli a než jsme se rozkoukali, počítali jsme identické stánky s čajem a vytřeštěně přemýšleli, kam jsme to proboha vlezli. Venkovní prostor zdobily ve tmě svítící barevné sochy ve stylu terakotové armády a plátno s promítáním z haly, kde se kromě pódia s jakýmsi probíhajícím programem a občasnými tanci nacházely i nejrůznější stánky s čínskými výrobky a ukázky nejrůznějších tradic pro veřejnost, která si tak mohla vyzkoušet třeba čajový obřad. Prodávané pokrmy nereprezentovaly jen čínskou kuchyni (sortiment stejný jako v jakémkoliv bistru, vzhled taktéž totožný), ale kupodivu i kuchyni českou – u stolečků se tedy mísili lidé s jarními závitky a jedinci s řízky a pivem.


Dorazili jsme i dalšího dne v tříčlenném složení s Eldou. Hlavním bodem celých oslav totiž měl být ohňostroj, který jsem si nechtěla nechat ujít a na který jsem si tedy usmyslela ostatní dotáhnout. Jelikož jsme měli mírné zpoždění, oplocený areál byl (snad z kapacitních důvodů) už uzavřen. Ochranka nás nasměrovala na parkoviště, odkud se měla celá ta podívaná vypouštět.

Díky tomu, že jsme stáli přesně u zátaras a vše se dělo přímo nad našimi hlavami a před očima, měli jsme to ve finále daleko lepší než lidé na poslední chvíli vypuštění z areálu. Podívaná přímo před/pod ohňostrojem se nikdy nedá slovy popsat. Stála jsem celou dobu s otevřenou pusou a snažila se celý ten ohnivý výjev všemi smysly prožít, nasát a navždy si zapamatovat. Když pominu ty chvíle, kdy nás před začátkem dávili okolo stojící kuřáci a znepříjemňovali nám samotnou existenci, byl to naprosto epický a nepopsatelný zážitek. Videa ohňostroje z Youtube hadr. Z dálky to bylo něco úplně jiného, než když na nás z nízkých řízených explozí, které na záznamech nelze ani zahlédnout, dýchalo teplo tak obrovské, že jsme, bláto nebláto, raději popošli o dva metry dozadu.


A na závěr jednu perličku: po návratu do Olomouce jsme se stavili v Lidlu, abychom využili nabídky Asijského týdne a konečně doplnili zásoby. Ponejprv jsme se zarazili nad obaly některých výrobků a následně se královsky pobavili, když nám došlo, jaké dokáže Lidl i po všech těch letech této opakované akce tropit hlouposti. Doplňující slogan "srdce Asie", tedy ono アジアの心 je na totiž polovině obalů uveden správně, pod názvy některých výrobků ovšem stojí アジアの心臓, tedy na první pohled v překladu to samé až na to, že zde se jedná o srdce ve významu myokardu (šinzó). Tak jsme tam tak stáli s údajnými orgány v rukou a přemýšleli, proč se ještě značce Vitasia nikdo za používání překladače veřejně nevysmál a že tedy asi budeme muset být první. Takže tedy: muhahaha!

12 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Ely! :-)
Povím ti, že ohňostroj jsi zachytila úžasně! To je krása! :-)
Ale stát hned v prvních řadách, neohluchla jsi? :-) Já ohňostroje také miluji, ale vždy si nadávám, že jsem si sebou nevzala špunty do uší. :-D

Mě se líbí všechny fotky. Ty lampionky miluji! Hned bych takový v menším brala! :-) Třeba jak jsou na tom stromě, to je fakt krása!!! :-)

A koukám, že vás hlídala čínská armáda. :-)

Ely, prosím tě, můžeš mi vysvětlit, co je to to dango a jakou to má chuť? :-) Děkuji. :-)

No a s tím popiskem v Lidlu jsi mě pobavila!!!! :-))))
Také jsem se tam stavovala (my totiž milujeme jarní závitky a ty naštěstí mívají i mimo asijské dny!!!), chtěla jsem tam něco pořídit, ale asi jsem měla jít hned, protože když jsem vešla do Lidlu, tak bych vůbec neřekla, že jsou asijské dny - vše zelo prázdnotou (koše, regály i lednice) a ke koupi byly zase jen ty všední věci. To asi hned v první den naběhli lidé a vše skoupili, jinak tomu nerozumím. :-PP

Ely, měj se moc hezky! :-) Šavrda

Fumi U・x・U řekl(a)...

Na Eigasai jsem hrozně moc chtěla jít, teda hlavně právě kvůli té cukrárně (jak jinak :D ), ale nějak to nevyšlo :/ . Tak snad příště.
A ten ohňostroj musel být úžasný, já mám ohňostroje moc ráda a málokdy se mi poštěstí dostat se k nějakému většímu, na Nový rok to tady u nás na vesnici netrvá ani půl minuty a je to takový pidi ohňostroj :D .
Já hlavně nechápu, proč to mají někde špatně a někde dobře, to to snad překládali dva lidé? :D Já jsem do Lidlu chtěla jít pro houby, které jinak čerstvé k dostání nikde nejsou, ale nestihla jsem to, tak si musím na další Asijský týden počkat.

Ely řekl(a)...

Šavrda: Děkuju moc, pochvalu vyřídím svému mobilu, takové fotky ohňostroje jsem od něj sama nečekala ani v nejdivočejších snech :D Nu, když o tom mluvíš, hlasité to bylo velmi, ale ne ani tak kvůli tomu bouchání a řachání jako spíš kvůli tomu, že jsme stáli přímo před obrovskými reproduktory, z nichž šla hudba k celé té podívané tak nahlas, že ano, museli jsme si uši zacpat :D

Dango je mlska z rýžové mouky, kuličky napíchané na dřívku. Konkrétně tady se mi foto tak extrémně nepovedlo, že zde žádné není, ale z léta mám jedno pocházející z těch samých šikovných rukou: http://1.bp.blogspot.com/-9ysvm-KOHWg/VdjZbvTh45I/AAAAAAAAD3s/NWxoarw09Xo/s1600/IMG_2724.JPG I v tomto případě se myslím jednalo o mitaraši dango, tedy mňamku politou sladkou sójovou omáčkou. Není ani nijak extra sladké, prostě akorát :) (Doufám, že netvrdím nějaké bludy, snad mě kdyžtak Fumi, na japonské pochutiny odborník, opraví?)

Bohužel, je to tak, během Asijského týdne berou všichni Lidl útokem a třeba v mém rodném městě by nebyla šance odpoledne cokoliv sehnat. Naštěstí v té naší Olomouci důchodci zase takové fronty netvoří a většina studentů ještě v tu chvíli na semestr nedorazila, takže byly regály nacpané k prasknutí, uff. Když začíná podobná akce, pravidlo zní "první den dopoledne", jestliže chce člověk opravdu něco sehnat. Máš štěstí, že jsou ty vaše závitky dostupné kdykoliv, to je dobře :3

Fumi: Cukrárna teď bývá i na různých conech přes léto, tam se třeba nemáš šanci dostat? :)
Já to taky nechápu, absolutně, to člověku na mozek nejde. To si NIKDO ani nevšiml (když už teda nemůžou kohokoliv kontaktovat na jednoduchou kontrolu svého vlastního sloganu nebo třeba jen konzultovat slovník), že to mají na polovině zboží jinak než na druhé? To to nikoho netrklo? HOW?! :D

hitomi řekl(a)...

Koukám, že mi letos opět utekly docela výživné akce :) místo toho, abych se bavila na holešovickém výstavišti, jsem doma rodičům skládala a instalovala počítač. Od známých jsem ale slyšela, že to na místě bylo beztak narvané k prasknutí, tak jsem nakonec možná udělala i dobře.
Jinak s tím Lidlem je to super postřeh :D v tom našem nejbližším mají ale potraviny z tědlech akcí obvykle dost dlouho, na dračku jde vždycky jen sportovní oblečení, co jsem si tak mohla všimnout :)) tak kdyžtak při návštěvě Prahy zajeďte do Strašnic :))

Fumi U・x・U řekl(a)...

Mám takový pocit, že je dost možné, že jsem si zastihla na Advíku 2015, ale nejsem si zrovna jistá, vím, že tam měli stánek s mitarashi dango, daifuku, dorayaki a taiyaki a přešlapovala jsem tam radši už půl hodiny před otevřením, aby mi to náhodou někdo nesnědl :D . Ale nevím, já se právě o Japonské cukrárně dozvěděla asi před měsícem a koukala jsem, že mají dost zajímavé sladkosti.
Hlavně já bych se hrozně bála, kdyby to byl můj výrobek, že bych to měla špatně a nechtěla bych to prezentovat se špatným názvem. Ale asi spoléhají na to, že v Česku moc lidí japonsky neumí.

Reni řekl(a)...

Že já se vždycky o takových akcích dozvím, až když už je po nich.
V Lidlu jsem teď taky nakupovala. Já jsem byla ráda vůbec za to, že jsem to 心 poznala, učím se teď z japonských her číst, takže jsem pak vždycky strašně vyjuchaná, když to nese nějaké ovoce :D Akorát nevím, jak moc se mi bude v životě hodit x kanji pro meč)
Směju se nad tím srdcem, ale bůhví, co tam dali :D
S tím dangem mi to připomnělo jednu holku, která v Japonsku strávila Vánoce a zrovna moc jí po chuti nebylo. Když jsem postla na net fotku instantním mitarashi dango od Kracie (z jednoho kitu s taiyaki) a napsala, že to chutná odporně, okomentovala mi to s tím, že pokud to chutná odporně, znamená to, že jsem to udělala správně :D

Anonymní řekl(a)...

Ely,
děkuji moc za odpověď, za popis i za foto! Zní i vypadá to tuze zajímavě a lákavě. ;-)
Jo, to je fakt, obchody brát hned v prvním dni a dopoledne! Zapisuji si to za uši a snad příště nebudu otálet. :-)
Měj se moc hezky. Šavrda. :-)

Ely řekl(a)...

hitomi: Ach, tak to naštve :( Tož že by byl areál ten den opravdu uzavřen kvůli kapacitě? Jsem teda ráda, že jsme v samotné hale byli předchozího dne, kdy se mezi lidmi dalo v klidu prodírat, a v den ohňostroje jsme přišli opravdu jen na něj.
Díky za tip! :)

Fumi: To je přesně ono, to byla určitě ona slečna! :)

Reni: Na takové to nadšení typu "Jé, tenhle znak znám!" si vzpomínám :D Se mnou už je to teď kolikrát spíš "Jé, já si ten znak ještě pamatuju!" Ale nadšení je to podobné! :D
Hahaha! :D Já vím, že si na chuť těhle tradičních cukrovinek stěžovalo dost lidí i na conech, že jim to nejelo – asi jak je to méně sladké, než na co jsme běžně zvyklí? Mně to každopádně naprosto vyhovuje :3

Šavrda: Snad se k němu někdy dostaneš, zajímalo by mě, zda by ti taky tak chutnalo~ Škoda, že něco takového ti člověk v balíčku poslat nemůže :(

Pet řekl(a)...

(Doháním resty a taky odpovídám se zpožděním. Ale lepší než drátem do oka, ne? ;)

Co ty víš... třeba jste si skutečně koupili nějaké ty orgány. :p

Sama jsem spíš uvažovala, že asijský týden v supermarketu využiji na nákup sake, ale vzhledem k tomu, že bych si pro to nejela osobně, ale musela bych instruovat někoho dalšího, raději jsem se na to vyprdla. :)

Ely řekl(a)...

Pet: (Samozřejmě lepší než ten drát :D) Propána, neděs mě! :D

řekl(a)...

Ten nápis mě teda vyloženě pobavil, já měla pocit, že tyhle errors se stávají spíše obráceně při překladu z čínštiny nebo japonštiny do angličtiny atd. Vždycky, když jsem tady našla nějaký takový nápis, tak jsem příteli hrdě tvrdila, že u nás by se to nestalo (oops :D). Každopádně dnes jsme byli na obědě v restauraci, která disponovala i částečně anglickým menu a v části seafood bylo u jednoho bodu napsáno "dressed octopus". Ani jsem se neodvážila zeptat, co to bylo v originále. :D

Ely řekl(a)...

Gá: Určitě chobotnice v šatičkách!

Okomentovat

Děkuju za vaše komentáře, poznámky, (Wolfiiho) trollení, kritiku, pochvaly nebo zkrátka jakýkoliv shluk písmen.

 
 

Nákupní deníček Copyright © 2014 Design by Ely