sobota 2. srpna 2014

Korejská hudební porn... videa

Korejskou hudební scénu už příliš podrobně nesleduju. A když už sleduju, tak nereaguju. Ovšem po zhlédnutí následujícího videoklipu mi opravdu málem vypadly oči z důlku a výjimečně to tento týden nemělo nic společného s migrénou. Abychom se o zmíněném videu mohli bavit dál, na úvod vás vyzvu, abyste se také podívali na MV od 4L k jejich nejnovějšímu singlu Move. Je to pouhopouhé hudební video, nicméně jste-li právě uprostřed jídla, raději pozor a pořádně kousejte, aby vám náhodou překvapením sousto nezaskočilo.


Jak samozřejmě člověk tuší a jak mě v detailu poučili Zoey a kolega Astrak, skupiny s tuctovou hudbou zaměřující se pouze na vizuální stránku, konkrétně dívčí tělo, tu byly vždy. V posledních letech ale pozoruju znepokojující trend: máme tu čím dál tím hubenější děvčata, stále těsnější short shorts a čím dál tím provokativnější videa. Tož za pár měsíců se třeba dočkáme i nějakého doprovodného hudebního porna, jestli se momentální vývoj nezastaví.
Já opravdu nejsem žádný puritán ani moralista, ale co je moc, to je příliš. Vůbec mi nevadí nově využitý prvek lesbického podtónu, jde mi o ty záběry na jisté spoře oděné části ženského těla a tedy fakt, že se v oblasti korejského popu stále ve větší míře stává hudba snad až tím posledním, na čem záleží. Protože přece "sex prodává".

Očividně nejsem jediná s podobným názorem
Znepokojeně jsem sledovala už MV Marionette od Stellar, kdy se již tradičně velmi hubené dívky nakrucovaly na kameru a ukazovaly svůj podvozek ze všech stran. Obě hudební videa byla korejskou stranou hodnocena jako 19+, což nicméně nikomu nebrání se ke klipu dostat například prostřednictvím Youtube, takže je takové omezení naprosto zbytečné a spíš jen "aby se neřeklo".

Tenhle "přesexualizovaný" koncept začaly původně prosazovat zejména skupiny jako Nine Muses, Girls Day nebo AOA, v poslední době ho ale přejímají i další.
Samozřejmě je to celé trochu sporné vzhledem k tomu, že by se dalo argumentovat, že mám dvojí metr. Zatímco chlapecká uskupení běžně pohazují pánví do všech stran a já to taktně nekomentuju, u slečen mi to vadí natolik, že se ozvu. Jenže je tu jeden drobný rozdíl v práci kamery: opravdu běžně neuvidíte, že by větší část videí mužských skupin sestávala takřka výhradně z detailních záběrů jejich těsně obtažených genitálií. Místy se něco mihne, tím to ale končí. U Move je ovšem celé video založené na zobrazení vybraných partií, zkrátka sexuální objektivizace ženského těla v celé své kráse. Pozadí, poprsí, sem tam i nějaký ten obličej, aby se neřeklo. Protože určité části ženy očividně zvednou prodejnost čehokoliv.
Zdroj
Na jednu stranu můžeme na k-popové scéně pozorovat oblibu až absurdně roztomilého a dětského konceptu, zářným příkladem budiž například Orange Caramel, na druhou stranu zde pak máme výše zmíněné spoře oděné děvy. Co je úspěšnější?
Údajně paradoxně není v prodejnosti a celkové úspěšnosti obou skupin příliš veliký rozdíl. Podle grafů za rok 2013 (až do února 2014) měly například obě skupiny podobnou návštěvnost na Youtube u svých nových MV, podobně se umisťovaly v žebříčcích a jejich hudba byla zhruba stejně stahována. Větší rozdíly můžeme vidět jen v tom, že se o skupinách se "sexy" konceptem více píše a mluví, jelikož jsou poměrně kontroverzní. Pro korejskou společnost tím spíš. Na druhou stranu, méně provokativní skupiny mají širší fanouškovskou základnu. Jelikož se naskýtá problém přesně určit, kde leží hranice mezi "sexy" a "ne-sexy" konceptem, údaje mohou být místy nepřesné, poskytují nám nicméně možnost udělat si přibližný obrázek.

Jako už tolikrát dříve, kroutím hlavou nad směřováním korejské hudební scény a vyloženě se děsím, co dalšího nám budoucnost přinese. Nicméně, po delší době se obracím přímo na vás, mé čtenáře: jaký je váš názor na aktuální vývoj korejské hudební scény, videí nebo konkrétně klipu od 4L?

P. S. Zkuste Move ukázat nějakému mudlovi... reakce jsou k nezaplacení ^^

24 komentářů:

Paffy řekl(a)...

V k-pop scéně byly holky míň oblečené dost často, ale neslo se to většinou v úplně jiném duchu. Jen ukázat dlouhé nohy, sexy topíček a tím to ve většině případů haslo. Ale tohle video... nevěřila jsem vlastním očím. Je to opravdu mazec a zajímalo by mě, jestli do toho šly ty holky dobrovolně. Nedělalo by mi zrovna dobře mít tohle na YT a zároveň se za to stydět... ale hlavně, že label si mne ruce.

TSal řekl(a)...

Když jsem nějaký ten pátek zpátky četla komentáře pod klipem Raniy s názvem Dr. Feel Good, rozčiloval se tam nějaký hošan, že kurvičky nakonec dorazily ze zvráceného západu i do Koreje. Dost mě to pobavilo, protože to byl v zásadě strašný nesmysl. Myslíš, že když je v klipu mladá pěkná holčina v o něco delší sukni a ve svetru, kroutí se celým tělem a hází do kamery nevinné cukrbliky, že hudbu neprodává skrze své tělo? Prodává. Jen se zaměřuje na jinou klientelu. Někoho tankuje drzá zkušenost, jiní by raději přehnuli nezkušenou školačku. Ti z druhé skupiny si pak občas rádi namlouvají, že tu nohatou školačku mají nad postelí jen z hudebních důvodů, protože se rádi cítí morálně na výši. Honí nad ní ale všichni, smím-li být na moment vulgární.

Pravdou je, že 90% všech klipů v hudební historii prodává skrze těla svých interpretů a to platí jak u pánů, tak u dam. A co jen hudebních klipů, tohle se aplikuje úplně všude. Od fotek, běžných reklam v TV po výběr zaměstnanců na pobočkách. A proč by se to nedělalo? Sexuální pud je jeden z našich nejzákladnějších motorů a namlouvat si, že se to změní nebo že zrovna my samojediní jsme výjimkou, je jen sebeklam, který ve spoustě kultur vedl k vytvoření umělých tabu nutících k nezdravému potlačování sexuality. Místo toho, abychom se se svou přirozeností učili žít a ovládat ji, tak jsme se ji snažili zabít a doufali, že se nám to jednou nevymkne z rukou. Podle mého je skvělé, že se v tomhle svět stává upřímnějším. Člověk by se měl smířit se svým zvířecím základem a připustit si, že se ho nikdy nezbaví. Budeme pak všichni mnohem šťastnější a ubude znásilnění.

A sexualizace ženského těla... Z drtivé většiny si za to můžeme samy. Kdybychom to nedovolily, kdybychom se před těmi kamerami nesvlékaly, kdybychom jedna druhou nepomlouvaly za tlustý zadek a špatný vkus, kdybychom svoje syny lépe vychovávaly... tak si stejně nepomůžeme. Máme v genech se předvádět a lákat nejlepšího samce v okolí, abychom si zajistily nejsilnější potomstvo. A jsme zpátky u našich zvířecích pudů. Která z nás se necítí dobře, když ji muži obdivují? Která alespoň jednou nesnila, že se takhle nakrucuje před publikem (ať už v sexy verzi nebo ve sweet verzi?). Pochybuji, že se nějaká taková najde. Přejme to těm, kterým se sen splnil, a braňme ty, které k tomu byly donuceny nátlakem.

Stejně a přitom trochu jinak to mají i muži a proto ti to přijde "odlišné". Ženy lákají na tělo, aby ukázaly, že jsou schopné porodit. Muži lákají na tělo, aby ukázali, že jsou schopni skolit antilopu a odehnat nepřátele. Takže zatímco u žen jde o prsa, pánev a rozkrok, u mužů jde o projev jejich síly - svaly a macho chování, ať už ve smyslu "jsem rváč a rozsévač" nebo "jsem labuťák, co tvoje mladé bude krmit do konce života".

Důležitější, než jestli je vhodné zabírat něčí kroutící se rozkrok, je pro mě otázka, zdali to holky dělají dobrovolně a zdali je sexualita prezentována na vhodném místě a vhodném čase (i když tady by se dalo částečně spekulovat o přenášení rodičovské zodpovědnosti na TV/internety/whatever). Toť můj sáhodlouhý názor.

Johanka řekl(a)...

Tedy... koukám.
Nevím sice o čem je text, ale ty lesbické záběry tomu nijak nepomohly, vypadají spíš jako taková vsuvka pro ještě větší rozdráždění případných honičů. :D
Je to hrůza. A píseň samotná je taky na houby.

Překvapivě, přestože poslední klip a písnička kterou jsem zastihla fakt jako novinku, byla Gee od Girl's Generation, nejsem ani moc v šoku. To člověk tak nějak asi tuší kam to jejich kroucení zadkem vede. Jsem jen zvědavá kde to skončí.

Dášenka Boušková řekl(a)...

Na jednu stranu mi nepřijde že by dělali něco co už kdysi nedělala Madonna, ale na stranu druhou musím říct že i na mě je tam těch detailních záběrů na třesoucí prdele až moc. Pokud jsou děvčata zabírána ze předu tak mi kupodivu až tolik nevadí jejich hubenost, problém nastává ve chvíli kdy se naprofilují nebo se pokouší třást tou částí kde by měl být zadek.
Znáš to, oni korejci a japonci hrozně rádi všechno dováděj ad absurdum. Takže když se chtěj podobat moderní Evropě/USA tak to pak dopadne takhle.

Reni řekl(a)...

Slečny jsou hezké a dobře se na ně kouká, sice by se takový tanec hodil víc někam do strip-baru, ale nemůžu říct, že by mě to nějak pobuřovalo, vypadat takhle, tak se tak klidně taky někde nakrucuju. Akorát teda ta choreografie u Marionette, se tam škrábou na zadku, jako by měly nějakou vyrážku, to je už trochu divné :D
Co bylo na mě už trochu moc, tak to byl klip Bloom od Gain, hodí se sice k té písničce, ale ta masturbace...a hned na to záběr na pasoucí se ovečky :D. A Shower Late od Garyho je taky slušně přesexualizovaný klip (tip od Eat Your Kimchi), ale pobavila jsem se u toho.

Dada řekl(a)...

Ja ľúbim k-pop! Ale dievčenské kapely vyslovene obchádzam - práve pre TOTO! :D Možno mám tiež nejaký dvojitý meter, že tie chalanské tančeky ako baba oceňujem a tieto babské sú... ale tým ženám tam fakt poväčšinou už iba nejaká tá striptérska tyč chýba a mňa vždy prosto napadne, že okej, však môžem byť vo videoklipe aj sexy, ale nie až tak sexisticky sexy, aby to už vyzeralo, že postrádam akúkoľvek sebaúctu!

Nie, nepáči sa mi toto smerovanie kórejskej hudobnej scény - z dievčenských kapiel počúvam iba miss A (keďže mi neprišli až také sexistické), ale aj to ich najnovšie (teda, už je dosť staré :D) video Hush je už také kadejaké, takže... Je očividné, že to je teraz dosť trendy, ach jaj...

kavárnistka řekl(a)...

Asi takhle: já sice nemusím ani akb, ale nejdál slečny asi zašly v Heavy Rotation a to je zhruba tak maximum, co jsem v schopná snést (co se nakrucování a svlékání týče - i když když jsem to viděla prvně, tak to taky bylo na pováženou). Kpop je tak absolutně mimo tuhle mou comfort zónu a naposledy jsem zaznamenala Gee a Chocolate love od Girl's Generation a dál se v tom pro jistotu radši nehrabu, protože jen to vidím a už bych se studem propadla :/

Nicca řekl(a)...

Teda to je masakr :O Pouštěla jsem si to jen bez zvuku, ale to jak tam "tančí", co to jako sakra je??? :D
Já musím příznat, že jsem spíše pro ony dětinské klipy a písničky, třeba právě ve stylu Orange caramel (Lipstick). Ale i Hyuna se mi líbí, ikdyž je to často taky rádoby sexy. :D

warrion řekl(a)...

Jo, Move. Tenhle klip jsem potkala včera. A musela ho promptně vypnout, protože mi za zády stála matinka.

Je fakt, že poslední dobou kpop tyhle koncepty dovádí ad absurdum. Jen málokteré společnosti dojde, že čeho je moc, toho je příliš. Dobrý příklad toho, jak dělat 19+ videa správně, je Quit Playing od U-Kiss (světe div se, sexy klip, který i sedí k textu písničky), což je i přes tu ohromnou kontroverzi vlastně velmi decentní počin - ta jejich slečna tam zůstává celou dobu převážně oblečená. U dívčích skupin/sólistek je to těžší, jako snesitelná mě napadá Yasisi od Yoon-G (na to, jak se ta písnička jmenuje...). Jinak je to bída a nejděsivější je, když Hyuna v porovnání s klipy, jako je tenhle, začíná vypadat docela spořádaně :D

Ale T'Sal má pravdu, sex prodává a kritizovat společnosti, obzvlášť ty menší, co bojují za každé prodané album, za to, že tuhle pravdu využívají jako strategii, je poněkud pokrytecké. Nepomáhá ani ten dvojí (nebo vícečetný) metr, který korejská cenzura na klipy a choreografie má, protože občas se zakáže něco v podstatě neškodného a propustí se kandidát na to hudební porno. Na druhou stranu, určitě existuje spousta lidí, kterým se věci typu Move netrefí do vkusu a přijde jim na tom něco od základů špatně. Ovšem tahle část lidstva vždycky může klip prostě vypnout. A producent nebude mít potřebu na svém přístupu něco měnit, protože i takhle z toho aspoň vytříská ten jeden view na youtube. Koneckonců, špatná reklama je taky reklama.

Shinigami řekl(a)...

Ale no tak, jsou to dospělý holky a tancují pro dospělý publikum. Rozhodly se pro tenhle "žánr" dobrovolně a tak hrají podle jeho pravidel. A první pravidlo shit-popu zní: sex prodává. Věděla to už Madonna a to byla provokatérka par excellence! Nic jiného tyhle slečny neumějí, tak se prodávají. Konkurence je veliká, a vyhraje ten, kdo se prodá víc. Až budou zase v módě divy s božskými hlasy (což už se na západě díkybohu děje), možná že se dočkáme i hudby :) Kupodivu to ale ovlivníme jen my, posluchači/zákazníci.

Petra řekl(a)...

Když má takové klipy Evropa i Amerika, tak došlo i na Koreu...
Mohla bych se zeptat, jestli je někde k přečtení tvá bakalářka? ^^

hitomi řekl(a)...

Korejskou hudební scénu vůnec nesleduji, jsou mi nesympatické jak ty rádoby roztomilé školačky, tak tyhle kurvoidní vochechule. Jsem asi divná, poslouchám raději dobrý zpět a kvalitní hudební doprovod :)
A už tak před deseti lety, kdy začaly na mtv a vivě ve větší míře běžet podobně laděné klipy, vypínala jsem televizi. Pravda, máme tu teď dva extrémy, snahu o puritánství a pak tohle. Jenže imo ani jedno není krok správným směrem. Jistě, sex prodává, ale zobrazovat sexualitu (hlavně tu ženskou) lze několika způsoby, tohle je prostě laciné a nechutné. Od zvířat se lišíme mmj i tím, že své pudy umíme ovládat. Tohle rozhodně není něco, čím by se společnost měla řídit, nebo se tomu dokonce podřizovat a přijímat to za správné. Pak nám tu pobíhají tucty zmalovaných náctiletých slečinek fotících své akty na hajzlíku a vymýšlejících co nejlascivnější pózy. Ať mi nikdo netvrdí, že je tohle správný a že díky téhle uvolněnosti mravů bude méně znásilňování...
Chápu tedy tvoje rozčarování nad tímto trendemmně samotné připadá opravdu zvrácený a ač to bude možná znít lehce feministicky (ačkoliv feministka vážně nejsem, bůh chraň), je to především mužská práce :))

Ely řekl(a)...

Whoa, hrozně bych chtěla všem poděkovat za tolik rozličných názorů~ Vyloženě to vypadá, že se dělíme na dva názorové tábory a přitom mají všichni velmi zajímavé postřehy :)

Paffy: Tak „dobrovolně“ to určitě bylo, jen bych si nebyla jistá, nakolik je to dobrovolnost v tom slova smyslu, v jakém ji známe my. Pro vysvětlení bych doporučovala zhlédnutí dokumentu o dívčí skupině Nine Muses (k nalezení na Youtube) o jejich pre-debutových dnech a samotném debutu. Jde vidět, jak nelidsky děvčata makají, aby si udržela pozici ve skupině, a jedna si dokonce na kameru stěžuje, že s ní není zacházeno jako s lidskou bytostí. Skutečně by mě zajímalo, nakolik se mohly dívky ke svému konceptu vyjádřit bez strachu, že ztratí místo, na které neskutečně dřely roky a roky. Opravdu bych chtěla vědět, jak to chodí v tomhle ohledu, abych mohla být alespoň o něco méně znepokojená. Dokument 9 Muses of Star Empire mi ale spíš přidělává maličkou vrásku na čelo.

T'Sal: Chci ti moc poděkovat, že sis našla tolik času mi takhle dlouze a detailně odepsat, moc si toho vážím :) Máš v mnoha věcech pravdu… a vlastně jsi způsobila, že pociťuju ještě o něco větší znechucení nad dnešní společností, než obvykle, což bohužel začínám pomalu považovat za své normální citové rozpoložení.
Když píšeš o sexualizaci roztomilého konceptu a o tom, že je to vlastně jen zaměření se na jinou klientelu, začínám být docela zvědavá, kolik procent fanoušků skupin typu Orange Caramel vlastně vůbec tvoří muži, aby se dalo tak nějak tipnout, z jak velké části je to pravda. (Momentálně se mi nedaří nic vygooglit, přitom vím, že jsem kdysi podobné statistiky četla.)

Souhlasím s tím, že je sexualita normální a přirozená, ale nesouhlasím s dnešním stavem, kdy se sexualizace objevuje ve všech médiích a stává se hlavním marketingovým prostředkem. Možná jsem se svou mentalitou někde v minulém století, ale prostě se mi to extrémně nelíbí a myslím si, že to jde všechno prezentovat i decentně a způsobem, který tolik lidí nepobuřuje a neuráží. Patřím k těm naivním bytostem, co si sice myslí, že je sex super, ale že je život i o něčem jiném.
A sexualizace ženského těla… přece nelze prostě prohlásit, že si za to můžeme samy, protože jsme lépe nevychovaly mužskou populaci. To by šlo potom aplikovat na jakýkoliv globální problém: například za znečišťování přírody by mohly být na vině ženy, protože nevychovaly potomky k větší čistotnosti, smím-li trochu přehánět. Na člověka při výchově působí v nejranějším období jeho nejbližší okolí, tedy primárně rodina, to ano. Potom už ale mají vliv především hodnoty společnosti jako celku (Cash & Pruzinsky atd). A v té je v dnešní době ve většině oblastí dominantní muž a jeho sexuální preference. Samozřejmě tu vždycky budou ženy, které jsou rády obdivovány i na základě toho, co by jiné považovaly za ztrátu důstojnosti a samozřejmě tu vždy bude naše pomlouvačná povaha, ale nezdá se mi, že je to primární důvod extrémní sexuální objektivizace, která se objevuje v posledních letech. Všechny ty reklamy prezentující výrobek + prsa, výrobek + zadek, to opravdu není cílené na ženy.

Ohledně důležitosti zmíněné „dobrovolnosti“ souhlasím, viz moje odpověď výše pro Paffy :/
Ještě jednou moc děkuju za tvůj „sáhodlouhý názor“ :)

Johanka: No, co se týče významu textu, v zásadě slečny informují nějakého chlapce o tom, jak moc ho chtějí, takže též netuším, jakým způsobem k tomu ony scény mají pasovat ^^‘ Osobně se mi třeba píseň zdá docela příjemná na poslech, ale zjistila jsem to vlastně až poté, co jsem odešla od obrazovky a začala ji skutečně vnímat :D Děkuju za názor~

Dášenka: Máš pravdu a přitom vidíš, konkrétně jejich pozadí mi do očí už ani nějak nebije, protože mám za poslední roky absolutně zkreslené standardy a oproti některým modelkám z japonských časopisů jsou pořád poněkud „při těle“. Už mám úplně rozbité oči, zejména protože je to oblast, která mě opravdu zajímá a tak o ní hodně čtu :/

Ely řekl(a)...

Reni: Musím se přiznat, že tvůj komentář na Marionette mě složil :D A to mě zase Gain MV přišlo o něco decentnější, i když souhlasím, ona ta masturbace v kuchyni byla na korejské hudební video taky docela „revoluční“ a i na internetu hodně lidí pobouřila. Shower Later mě doposud míjel a… jezus why, klidně teda mohl i nadále. Ale ne, děkuju za rozšíření obzorů :)

Dada: Díky moc za názor~ Myslím, že momentálně jediná „bezpečná“ dívčí skupina, pokud se chceš vyhnout podobným hudebním klipům, bude asi jen f(x), protože se dokonce nedávno vyjádřily, že sexy koncept dělat kvůli Amber nemůžou :D

Kavárnistka: Heavy Rotation bylo zrovna video, na které mě odkazovali Astrak se Zoey, takže v tomhle tě absolutně chápu ^^‘ Člověku asi maximálně tak zbývá zahrát si na starší časy, na hudební videa se vůbec nedívat a mít danou skupinu rád čistě z hudebního hlediska. Každopádně mnohokrát děkuju za názor! :)

Nicca: To je přece korejská verze svůdného tance, který určitě budeme brzo díky šíření k-popu tančit všichni běžně v klubech, takže bys ho vlastně možná měla okamžitě začít nacvičovat. Jak se vůbec můžeš ptát?! :D Ne, teď vážně. Díky za zmínění Hyuny, vlastně jsem si na ni už dlouho vůbec nevzpomněla, přitom co pamatuju, bývala právě ona takovým největším ženským sexuálním symbolem. Když si vezmu, že mi dříve přišla poněkud moc vyzývavá, chce se mi skoro smát ^^‘

Warrion: (Ale sakriš, opravdu by mě zajímalo, co by na Move říkala tvoje mamka, to bývají ty nejlepší reakce! Například bratr mi tu u toho jedl jakési cereálie s mlékem a skutečně nepřeháním, když říkám, že to první sousto z části plivl zpět a následně se to jal rozesílat svým známým s poznámkou „NSFW“ ve významu „not safe for wife“ namísto „not safe for work“ :D)
Souhlasím, že T'Sal má v některých věcech (roztomilý koncept skupin) pravdu a ani by mě nenapadlo o nich tak přemýšlet, ale zase místy nesouhlasím, viz výše. Quit Playing jsem právě díky oné kontroverzi, kterou zmiňuješ, též zaznamenala a tady jsem s tebou docela za jedno, nepřišlo mi to osobně nijak extrémní, alespoň v kontextu podobných videí. A zejména když to vlastně skutečně doprovází ten text.
Proč bych měla jednat pokrytecky, když se mi prostě nelíbí jejich koncept? Kritizuju zkrátka způsob, jakým prezentují ženu, jakým se rozhodli vést svou reklamní kampaň k tomuhle singlu, a na tom nic pokryteckého neshledávám O.o

Ely řekl(a)...

Shinigami: Tak v tom případě ale dělám správnou věc, jakožto posluchač či potenciální zákazník, který by chtěl něco ovlivnit: naštvaně si stěžuju, jak ukrutně se mi to nelíbí (a mapuju názor svého okolí ve snaze zjistit, zda jsem padlá na hlavu), ne? O:)

Petra: Jup :) Doufám, že ti pojede tento odkaz: http://tiny.cc/2wz3jx Akorát, opravdu je to jen hloupá nečitelná bakalářka, takže jedinou zajímavostí tam asi budiž obrazová příloha. Nic od toho prosím nečekej ^^‘

hitomi: Proč by tě měl Bůh chránit před feminismem, vždyť to není žádné sociální stigma a neznamená to být nějakou zapálenou odpůrkyní mužů :) (viz https://www.youtube.com/watch?v=UwJRFClybmk)
Naprosto souhlasím, co se vícera možných způsobů zobrazování sexuality týče a vůbec s tvým názorem celkově. Jak jsem psala T'Sal, sexualitu sice považuju za normální, ale v dnešní době se to přehání, velmi přehání ve všech médiích. Vše jde dělat decentně a tak, aby to nepobuřovalo, a tahle oblast podle mě není výjimkou. A když to jen dle této komentářové diskuze půlku lidí pobuřuje, očividně dnešní stav neodráží hodnoty celé společnosti, ale jen jedné poloviny. Což je trochu... Uff. Tady bych se opravdu nejraději zachovala jako Japonec a řekla zkrátka, že je to "čotto..." bez toho, abych musela dál rozvádět své rozhořčení ^^'
Moc děkuju za tvůj komentář!~

*mírně zděšeně kouká na odeslané bloky textu*
Jesus lidi, jsem trhla komentářový odpovídací rekord :D

TSal řekl(a)...

Hitomi: Ano, ovládáme je, ale jen do určité míry. v historii téměř každého národa bylo období, kdy se toto ovládání hnalo až do nezvládnutého extrému. Neříkám tedy, že znásilnění zcela zmizí, ale kdyby třeba církev a katolíci opustili od celibátu a odříkání, rozhodně by se to někde podepsalo. Na tyto situace jsem narážela. Jde mi o nalezení zlaté střední cesty. Nepotlačovat, ale ani z toho nedělat jedinou prioritu života. Proto prodávat sexem ano, ale jak kde, jak co.
Dále, zmalované školačky nejsou ani tak výtvorem reklam a klipů s nahotinkami, jako spíš nezvládnuté výchovy na straně rodičů. Nám taky v televizi běžela Viva, MTV a spol., ale koukat jsme na to nesměli, dokud rodiče neřekli ano. Ty holky si minisukně nekupují samy, nemají na to. Kupují jim to rodiče. A rodič, který své dvanáctileté dceři koupí minisukni a rtěnku, nechá ji do desíti pobíhat venku, aniž by se staral, co a s kým tam dělá, pak těžko může brečet, že mu někdo dceru zbouchnul kvůli odvážnějšímu videoklipu, že? Shazovat vinu na televizi je vždycky snazší. Jenže ona se dá vypnout. A stejně tak internet.

Ely: Ale já neprohlásila, že za to může výchova apod. Jen jsem opakovala názory, které jsem několikrát slyšela. Základní problém vidím v tom, že se my ženy, rády předvádíme. Podívej se, jak se holky předvádí na diskotékách, jak se začnou chovat, když kolem projde pěkný muž, jak se kolegyně sbíhají kolem mužského osazenstva. Prostě takhle podvědomě soupeříme o alfasamce. A dokud tuhle vlastnost budeme mít, do té doby se budeme aktivně účastnit sexualizace našeho pohlaví. Je to však vlastnost přirozená a proto je boj o vymýcení předem prohraný. Můžou se maximálně nastavit mantinely, které bych viděla v omezení prsatých reklam na veřejných prostorách a vysílacím časem. Já osobně totiž nevidím problém v sexualizaci, jako spíš v nedostatku soudnosti.

hitomi řekl(a)...

Tsal: jistě, je to samozřejmě především záležitostí výchovy. Sama jsem ten celý komentář psala dost na rychlo ve práci, takže jsem to moc nerozváděla. Ale někde to prostě odkoukat musí a děcka mají ve zvyku si vytvářet idoly, s někým se ztotožňovat atd, prostě si nějak hledat ten svůj styl. A najednou vidí, že lascivní chování je zřejmě naprosto v pořádku a hvězdy profitují především z hromady skandálů, tak proč se tomu nepřizpůsobit, že? A držet je dál od médií je taky nesmysl. A nejsou to jen rodiče, co je utváří, máme tu také tlak okolí. už za mě se začínala ve školách objevovat šikana kvůli neznačkovému oblečení atd, teď je to možná ještě i horší. A že by tohle kupovali děckám jen rodiče? Když tu máme kapesné, sekáče atd...? :) taky jsem v pubertě měla něco málo na utrácení, jen jsem za to kupovala časopis Level :D tahle problematika prostě není tak jednoduchá, je to poměrně začarovaný kruh. Spousta rodičů ti třeba řekne, že je to záležitost školy, že by i učitelé měli být zodpovědní za to, jak to ti žáci vedou. Stále jsem toho názoru, že kdyby nedocházelo k tak nadsazené a nevkusné propagaci ženské sexuality, byli bychom na tom lépe :)) Chtěla jsem to vlastně napsat i o něco delší, ale upřímně přiznávám, že se mi do toho už nějak nechce :) tohle je vůbec téma na nějakou delší (a lépe osobní) debatu :)

Shinigami řekl(a)...

Ely: Samozřejmě, pokud tě to natolik pobuřuje, máš plné právo si stěžovat :) Já osobně jsem se rozhodla pro tvrdošíjné odmítání a ignorování. Mám ráda hudbu a tohle nemá s hudbou nic společného, mám ráda provokace, ale tohle není ani provokativní, to je jen stupidní softporno pro skupinu nadržených post-puberťáků. Dokud těch bude dost a budou mít peníze, nikdy tenhle žánr nevyhyne. Taky tenhle způsob marketingu neschvaluju (a každoročně si s velkou chutí zahlasuju v anketě Sexistické prasátečko), ale nesoudím ty holky ani jejich způsob obživy. Podle mě je lepší obrátit svou pozornost ke skutečným muzikantům, kteří si to svým uměním zaslouží a podporovat je.

Shinigami řekl(a)...

Ely: Ještě by mě docela zajímalo, jaký názor máš třeba na videoklip Secret od Miyaviho, protože tam je sex přítomen v každé notě, v každém záběru a v každém pohybu. Nutno podotknout, že přítomná slečna je pornoherečka. Move od 4L je proti tomu limonáda a přesto nevzbudil takovou vlnu kritiky... že by ten dvojí ženský metr? :)
Mně osobně se líbí, protože je provokativní, dráždivý a nápaditý, líbí se mi ta metafora, že MYVovou milenkou je vlastně kytara a hudba je pro něj jako sex.

Bea. řekl(a)...

Haha, když jsem tohle viděla, tak mi hned po pěti vteřinách probliklo v hlavě slovo "BAN!". A to velkým a tučným. Ne že by třeba Girl's day nebo AOA tyhle sexy koncepty nepomohly k tomu se trochu vyšvihnout v oblíbenosti a pobrat pár cen v music shows, ale tohle mi přišlo fakt laciné. Hlavně, že paní prezidentka je proti těsným, příliš krátkým kraťáskům a chtěla je zakázat. A stále nic, jak tak vidím. Každopádně, co si pamatuju, tak když měla AOA promotions s Miniskirt, musely si nechat prodloužit sukně a nesměly si při performance rozepínat rozparek příliš moc. Takže to mě fakt zajímá, jestli je s tímhle nechají vylézt...

Tokyo Haru řekl(a)...

Já jsem fanoušek Kpopu a popravdě v posledních letech se mi začaly více líbit ženské skupiny od těch mužských, ale sama o sobě preferuji jen určité skupiny. Kpop se z toho malého podžánru stal velkým fenoménem. Sama si ho poslechnu už jen občas. Hodně se toho od té doby změnilo. A tyto slečny nejsou vyjímkou. Nově začínající skupiny na sebe chce upozornit, proto se snaží publikum přilákat až porn konceptem, stejně jako kdysi Rania - Dr Feel Good. Já to nějak nekomentuju, raději si toho nevšímat a ani se na to nedívat. Když takové video natočí Lady Gaga nebo Rihanna tak všichni mlčí. Tady jde spíš o to, že u Asiatek to vypadá víc vulgárně, protože vzbuzují spíše slovo roztomilý a když tyto roztomilé holky začnou dělat tohle, každý si řekne SLUT. Celý asijský národ je takový. Sex tam není tak otevřeným tématem jako na západě, proto honičům dodávají alespoň takové uspokojení. Fuj, nevěřím tomu, že jsem to řekla. Tohle je ještě fajn. Japonská hudební scéna šokuje v každém v kuse a u nich to zjevně nikdo nekomentuje. Viděla jsi už nějaký PV od AKB48 některým těm písklatům není ani 15 let. Ráj pro pedofily.
https://www.youtube.com/watch?v=lkHlnWFnA0c
BTW: Já zavírám spíš oči u některých těch boyband videoklipech. S těmi pohyby pánví by mohli ubrat.

Ely řekl(a)...

T’Sal: Já s tebou na jednu stranu docela souhlasím, na druhou stranu mi připadá, že nejde takhle zevšeobecňovat. Z mého okolí například vykazuje změnu chování před zástupci mužského pohlaví jen zlomek žen. Neřekla bych, že to jde aplikovat na všechny. Navíc, pokud by byla sexualizace ženy výsledkem ženského boje o muže, neměly bychom potom pozorovat i stejně výraznou sexualizaci druhého pohlaví, když mezi muži probíhá o ženy totožný boj?

Shinigami: Odmítání a ignorace je taky dobrá taktika, pravda :)
Upřímně jsem překvapená sama sebou. Pamatuju si, že když jsem se na Secret dívala poté, co tomhle MV vyšlo, necítila jsem, že by bylo nějak extrémní. Vlastně to ve mně zanechalo dojem „odvážné, ale sexy“. Takže jsem si to teď pustila znovu a docela koukala, zvažujíce, zda jsem se skutečně stala nějakou puritánkou, nebo to momentálně prostě celkově více vnímám, když se na to tak soustředím. Asi tři záběry bych totiž opravdu nejraději vystřihla. Na druhou stranu, nedokážu dost dobře vysvětlit proč, ale celkový dojem z toho nijak špatný nemám a spíše se mi líbí. (Očividně to tak vnímají i ostatní, když se podívám na hodnocení na Youtube.) Opravdu hodně jsem se zamýšlela, čím to je, a došla jsem k podivnému závěru: myslím, že mi Move vadí více, protože se tam skupina děvčat natřásá přímo na kameru, vyloženě pro oko divákovo. Při sledování Secret mám pocit, že je to spíš o vzájemném vztahu mezi těma dvěma a proto to tak silně nevnímám. Dává to alespoň s rezignací na jakoukoliv snahu o logičnost nějaký smysl? ^^‘
Ale jo, tady jsi mě opravdu dostala, dvojí metr jak prase, stydím se.

Bea: Máš naprostou pravdu, taky jsem uvažovala, jak budou vypadat jejich živá vystoupení, protože tam přece vždycky bývají problémy. No, můžeme jen zvědavě čekat, jak to bude vypadat :D

Tokyo Haru: Možná, že to není ani tak tak tím, že by Asiatky připadaly lidem roztomilé, minimálně já to tak nemám. Spíš je to absolutní nezvyk a ta kontroverze tím tuplem rozvíří pořádnou debatu.
Haha, ale co, hezky výstižně jsi to náhodou řekla, jsem moc ráda za tvůj pohled na věc :) Na Heavy Rotation už tady narážela v té neskutečné záplavě komentářů Kavárnistka, máš pravdu ^^

Polly řekl(a)...

popravde, nevsimla som si, ze uz zachadzaju az tak daleko...pokial viam davnejsie som citala, ze Solbi zakazali nejaky text, pretoze nieco nevinne typu " prichadzas po vlnach a pravidelne" nejaka porota vyhodnotila ako odkaz na menstruaciu :D, takze ma ozaj prekvapuje, ze toto na nich nie je uz privela. Mne sa to rozhodne nepaci, dufala som, ze aspon korejske skupiny si uchovaju aku taku decentnost.

Ely řekl(a)...

Polly: Odkdy je proboha menstruace tabu?! :D Tož v Koreji se už ani menstruovat nemůže? To je úžasná informace :D

Okomentovat

Děkuju za vaše komentáře, poznámky, (Wolfiiho) trollení, kritiku, pochvaly nebo zkrátka jakýkoliv shluk písmen.

 
 

Nákupní deníček Copyright © 2014 Design by Ely