úterý 12. března 2013

Kanamara Macuri (aneb když mě slušný český název článku nenapadá)


I když jsem ji už alespoň dvacetkrát prosila, aby s tím přestala, babička mi i nadále strašně ráda zasílá řetězáky a podobný spam. Nejraději fotky z Japonska, dobrosrdečně se domnívajíc, že jsem ještě podobné snímky neviděla stokrát předtím. Občas ale zašle i jiné zajímavosti a jelikož mi před několika dny ve schránce přistál článek o japonském festivalu Kanamara Macuri (vážně si babi myslíš, že zrovna o TOMHLE nevím?), říkám si, proč si do budoucna nezajistit velmi podivná klíčová slova, přes které sem budou návštěvníci přicházet, a nenapsat něco málo právě o téhle podivné tradici. Powerpointovou prezentaci, kterou mi zaslala, by totiž bylo možno shrnout jako „falus stokrát jinak“, „Astrakovy fantazie“ aneb seznamte se s Kanamara macuri, „svátkem kovového penisu“.

Kanamara macuri (かなまら祭り)
Většina mého služebně staršího okolí má Japonce zafixované jako distingované jedince, chodící zosobnění slušnosti. Mladší „internetová“ generace má naproti tomu určité povědomí o kreslených neslušnostech a sem tam zaslechla i cosi o chapadlech či automatech na kalhotky. O zvrhlých zákoutích japonské mysli si proto nedělají velké iluze. Úroveň znalosti čtenářovi jistě dosahuje daleko větších hloubek a vůbec nepochybuji, že by obě zmíněné skupiny bez zaváhání dovzdělal a dodal i šťavnaté detaily. Troufám si však říct, že i ti nejzhýralejší z nás by byli patrně poněkud vyvedeni z rovnováhy, kdyby se ocitli před svatyní Kanamara v Kawasaki právě během průvodu pořádaného v rámci tohoto festivalu. Ulicí v tu chvíli prochází muži nesoucí mikoši (přenosnou šintoistickou svatyni), která skrývá kovovou sochu obrovského falusu, zatímco okolo je návštěvníkům stánkaři nabízena široká nabídka sortimentu ve tvaru mužského údu – od vyřezávané zeleniny, přes dekorace a ilustrace, až po nejrůznější pochutiny. Japonci mají přeci sklon dotáhnout vše pěkně k dokonalosti, do detailu. Staří i mladí, děti i nevinné dívky tak mohou být viděny s lízátkem falického tvaru v puse.

Domníval-li by se naivní čtenář, že taková kuriózní scéna přece musí mít nějaké zcela logické vysvětlení v japonské mytologii, měl by pravdu jen způli. Původ tam jakýs takýs je, diskuzi o jeho racionalitě však ponechávám na jiných. Šintoistická legenda, která se s touto tradicí váže, totiž hovoří o démonovi s ostrými zuby, který se skryl v klíně japonské dívky a svým pevným skusem dělal z jejích nápadníků eunuchy až do té doby, než si chrup vylámal právě na kovovém falusu pro tento účel ukovaném. Tato obří železná chlouba se stala hlavním motivem festivalu, dnes je k vidění v chrámu Wakamija Hačiman. Pokud jste si obrázek vygooglili – ne, nejste jediní, komu to proporčně nesedí. Toliko k legendě.

V minulosti majestátní útvar sloužil jako cíl prostitutek, které se ke svatyni chodily modlit za ochranu před pohlavními chorobami. Později se festival přeorientoval na oslavu plodnosti a v dnešní době, kdy se k průvodu přidávají i sexuální menšiny a rozjívení turisti, jsou oslavy poněkud opulentnější a stávají se spíše turistickou atrakcí. Kanamara macuri ale rozhodně není jediným svátkem svého druhu. Pokud byste toužili nakoupit další stejně tvarované suvenýry nebo si prohlédnout podobný mikoši (čnějící dokonce 2,5 metru do prostoru), stačí vám v polovině března navštívit svátek úrody Hónen macuri ve městě Komaki. Nicméně, snad je to proto, že máme vlivem západní výchovy ve zvyku nahotu převážně skrývat a symbol mužství veřejně neopěvovat (a nekonzumovat), je Kanamara macuri ze všech podivných japonských festivalů na Západě tím nejprobíranějším.

Mikoši (přenosná šintoistická svatyně) na fotce je nejznámnější - údajně reprezentuje právě svého železného kolegu z Wakamija Hačiman.
Velmi se omlouvám, ale nepodařilo se mi vypátrat zdroj nepodepsaných obrázků. Zkopírovalo je už mnoho lidí a já tak netuším, která stránka je skutečným zdrojem.

Tož nezačneme to slavit i v našich končinách? O:)


Článek byl převzat FestZinem Animefestu z roku 2014

13 komentářů:

trb řekl(a)...

ježiš to je boží... už vidím ta klíčová slova z googlu. škoda, že jsi nezaběhla do těch biologických terminologií, to by bylo návštěvníků!

Ayuku řekl(a)...

Aá! Mikoši se to jmenovalo :D
Ty obrázky na Googlu XD Penis, co se dá nasazovat na nos? Seriously? Lidi jsou crazy...

Ely řekl(a)...

trb: Na to nemám koule, červenala bych se při psaní :D

Ayuku: Jó, na to foto jsem se taky dívala xD Vzít si to takhle někdy do města... :D

Kaja Kamisama řekl(a)...

Hlavně ať to není trend :D
Stačí to, co se najde po poutích...

Ely řekl(a)...

Kaja Kamisama: Nemyslím, že by to u nás konzervativní občané dovolili - postarší babičky by trefil šlak z pohledu na dítě s penisovým lízátkem v ruce, řekla bych :D

Kaja Kamisama řekl(a)...

No, já bych se už nedivila ničemu :D

Tweedledee řekl(a)...

Panebože ... chci ten do vlasů! :D

Ely řekl(a)...

Tweedledee: Kam bys to nosila? xD

Tweedledee řekl(a)...

Kam? No přece na cony, tam by měl rozhodně úspěch :D

Ely řekl(a)...

Tweedledee: Nejsem si zcela jistá, že by organizátoři pochopili, že jsi pouze nadšenec do japonských svátků a ne náhodný kolemjdoucí úchyl :D

Křehká Figurka řekl(a)...

Mě teda víc než to "co" se slaví udivilo to, jak je tvoje babička v tomto vzdělaná a má zrovna o TĚCHLE věcech přehled :D

Ely řekl(a)...

Křehká Figurka: Nad tímhle jsem se snažila příliš nepřemýšlet xD

Nicca řekl(a)...

Super článek a taky se mi děsně líbí ta spona do vlasů :D Zase jsem se přiučila o něčem velmi důležitém :D

Okomentovat

Děkuju za vaše komentáře, poznámky, (Wolfiiho) trollení, kritiku, pochvaly nebo zkrátka jakýkoliv shluk písmen.

 
 

Nákupní deníček Copyright © 2014 Design by Ely