neděle 1. července 2012

Mnoho chutí Japonska – dračí ovoce (pitaya)

Mnoho mých známých, přemýšlejíce o případné budoucí cestě do Japonska, bývá odrazováno jednou palčivou otázkou: "Co já tam budu jíst?". Je-li člověk například vegetarián, dočetl se jistě na internetu, že se Japonci na vegetariánství dívají jaksi skrz prsty a není údajně výjimečné ani v bezmasých jídlech následně maso na talíři objevit. Ale i obyčejní masožraví smrtelníci mohou mít problém ve chvíli, kdy před ně někdo naservíruje syrové maso. Nedejbože něco, co se ještě stále pohybuje!

Potom má člověk čtyři možnosti. První spočívá z vyzkoušení užitečné fráze ze skvělé knížečky Wicked Japanese: 動き出さない家畜の肉、ありませんか?(Nabízíte nějaká úplně mrtvá domácí zvířata?). Druhá samozřejmě v překonání se a pozření daného pokrmu. Třetí v přijetí amerického lifestylu za vlastní a v následném stravování ve fastfoodech. A ta poslední znamená život na rýži, ovoci a zelenině. Jelikož je ale cena ovoce typu jablko kapitola sama pro sebe a poslední varianta by se tedy mohla ošklivě prodražit, což takhle se podívat po něčem levnějším, lokálnějším? Některé druhy ovoce, které je k sehnání v Japonsku, jsou ovšem pro Čechy jednou velkou neznámou.
Přestože se kaki (v našich končinách nazývané tomelem) dá v našich supermarketech sehnat již mnoho let, překvapuje mě, kolik lidí toto v Japonsku hojně pěstované ovoce nikdy neochutnalo! Cena se už roky pohybuje kolem stravitelných patnácti korun, není-li v akci, a nejedná se tedy o pochoutku pro bohatší vrstvy. Přesto tolik mých známých toto delikatesní ovoce, které je chuťově snad to nejsladší, co jde u nás sehnat, nikdy v puse nemělo.

Pokud by si ale chtěl člověk zvykat na japonské plodiny, není omezen pouze na kaki. Ve velkých řetězcích typu Kaufland či Albert je možno pořídit například sladké brambory sacumaimo (u nás pod krycím názvem batáty), v japonské kuchyni hojně používané, nebo například dračí ovoce (pitaya, pitahaya), což je další z plodin, které jsou v Japonsku, zejména na Okinawě, pěstovány.
Zastavím se na chvíli právě u dračího ovoce, neb se mi zrovna včera podařilo sehnat v Kauflandu za směšných osm korun za kus. Jelikož je normální cena až osmdesát za kus, spadla mi brada. Češi dračí ovoce zřejmě neznají, protože i přes tuto slevu byly stále k dostání. Na rozdíl například od beznadějně vyprodaných jahod. Kromě obyčejných smrtelníků ale dračí ovoce neznají kupodivu ani pokladní. Chlapec nebohý pátral seč mohl, zeptal se čtyř dalších nevědoucích kolegů, až nakonec s pomocí vedoucí správné číslo na pokladně naťukal. Leč jen jednou. Nestěžuju si~

Dračí ovoce je chuťově něco mezi liči a kiwi. Jeho zvláštností je, že má i přes svou slaďoučkou chuť velmi malé množství kalorií a navíc obsahuje bohaté množství vitamínu C, vápníku, vlákniny, dokonce i fosforu a dalších. Jí se z něj našedlá pecičkovatá dužnina, která jde po rozkrojení snadno vydlabat velkou lžící. Nejlépe chutná vychlazená.


Nemohu tedy než vám všem doporučit – experimentujte trochu s jídlem a zkoušejte nové, exotické chutě. Vždyť kdy je to naposledy, co jste něco jedli poprvé?

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Asi navštívim nejaký kaufland aj keď neviem či to budú mať aj u nás na Slovensku ale zase...why not?

Ely řekl(a)...

Hotaru: Držím palce, je to opravdu dobrůtka! :)

Lucy řekl(a)...

Já jsem třeba předevčírem poprvé jedla galia meloun :D

Ely řekl(a)...

Lucy: Ó ano, ten je delikatesní, podle mě chuťově nejlepší z melounů~ :)

traduction anglais řekl(a)...

These fruits are delicious!

Okomentovat

Děkuju za vaše komentáře, poznámky, (Wolfiiho) trollení, kritiku, pochvaly nebo zkrátka jakýkoliv shluk písmen.

 
 

Nákupní deníček Copyright © 2014 Design by Ely