úterý 31. července 2012

Advik 2012

Varování: po přečtení článku můžete nabýt dojmu, že jsem protivná megera.

Letošní ročník definitivně pohřbil původní Advík. Člověk si pořád říká, že jedno diakritické znaménko nemůže napáchat příliš škod, ale to by se takový jedinec opravdu hodně pletl. Jakkoli jsme si všichni mysleli, že loňský ročník byl pouze nájezdem na správnou cestu, na festival podobný původnímu Advíku, který pouze získá na profesionalitě, letošní ročník naplno ukázal směr, kterým se Advik vydal. Advik se stal herním festivalem. Z původního konceptu nezbylo už nic. Macuri se proměnilo v předváděčku nových her, oblíbené části programu z minulých let byly pozměněny nebo zrušeny úplně. Kdokoli se těšil na návrat manga knihovničky, kterou běžný návštěvník postrádal už loni, a říkal si, že je-li na všech plakátech vypsaná a proto se v prostorách KC Zahrady letos nacházet musí, pletl by se. Kdokoli přijel natěšen na „japonský koncert“, byl velmi zklamán. Smutné je, že do množiny „kdokoli“ spadám i já sama. Pojďme se ale na letošní Advik podívat podrobně, bod po bodu.

Věci, které se mi nelíbily, a organizátoři za ně nemohou
Horko. Ne, to není dostatečně výstižné. ODPORNÉ A NECHUTNÉ HORKO! Vážně, je prostě nerozum pořádat každoročně akci pro tisíce lidí, kteří jsou nahuštěni v malých prostorách bez klimatizace, na přelomu června a července, kdy pravidelně přicházejí nejhorší horka. Ale holt tradice, co naplat. Jakkoli se organizátoři snažili situaci vylepšit větráky a klimatizacemi, změna k lepšímu nebyla příliš patrná. Nikdy nepochopím odvážlivce, kteří celou dobu chodili v několikavrstvých cosplayích a parukách, mají můj věčný obdiv. Já sama měla potíže odprezentovat svou první přednášku, neb mi v kombinaci s mojí rozklepaností reálně hrozilo, že tam zkolabuju (však já vám všem říkala, že mě budete křísit, a tu to máte~).
Přesun spacích prostor do místa loňského přespávání nebyl vinou organizátorů, jak se návštěvník dozvěděl z prohlášení na jejich facebookových stránkách. Cestování to sice opět zkomplikovalo a někomu i prodražilo, zřejmě se ale nedalo nic dělat.

Věci, které se mi nelíbily, a organizátoři za ně mohou
Jak už jsem psala, z festivalu o Japonsku, manze a anime se stal festival herní. Zmizely všechny tradiční části programu spojené s Japonskem typu macuri („Rozšířili jsme macuri“ – hahaha!) nebo návštěva Malého divadla kjógenu. Loni jsme se dočkali alespoň vynikajícího koncertu japonského hráče na šamisen, leč letos, nepletu-li se, nebyl host žádný. Mnoho přednášek vzbuzovalo údiv u nejednoho návštěvníka, například ta o správném výběru podprsenky. Co ale všechny vyvedlo z míry nejvíce byl zřejmě koncert, kdy zhýčkaný návštěvník předchozích ročníků čekal něco skutečně japonského, což mu mimo jiné bylo i slibováno pod krycím názvem „japonský koncert“, v reálu se ale jednalo o kapelu DX. Neříkám, že jsou děvčata špatná, ale hodinové čekání, které znemožnilo konání plesu (nebo se pletu a později se ještě něco dělo?), přineslo pouze velmi špatné ozvučení, díky kterému musely slečny první píseň utnout v půli, a štelovalo se dál. I přes to byl zvuk tak ostrý, že přestože jsem si i po odchodu všech z mé skupinky myslela, že moje uši zvládnou alespoň dvě písně, ještě před koncem druhé jsem kapitulovala a odešla také. Tohle se mi, drazí pánové organizátoři, opravdu u těch „dvou buzíků“, kteří jsou drazí a kvalitativně ne tak dobří, nikdy nestalo. (Ano, toto byl udaný důvod, proč letos nebyla Gothika.)

Organizátoři se tento rok snažili přijít s mnohými vylepšeními, mimo jiné například s papíry s anotacemi u vchodu, což bylo skvělé. Programy byly i u jednotlivých místností, bohužel po celou dobu conu pouze ty páteční…

Další nedotaženou myšlenkou byla tombola. Navýšení cen je bezpochyby chvályhodné, i tady ale chyběla koncovka. Nevím, proč se ceny typu „kupka knih“ nerozdělily na menší části, aby potěšily více lidí, ale to je vlastně jedno. Co mě dorazilo, bylo následující: V případě nedostatečného štěstí u slosování hlavních cen měl návštěvník stále šanci vyhrát některou z cen malých. Zkontroloval si venku čísla a potom si šel na info stánek pro ceny. Skvělé, že? Nicméně jelikož jsme stály v řadě na konci, lidé v čele fronty dostávali věci jako „placka a triko“, „placka a jakýsi poukaz“. Co jsme dostaly my? Vzhledem k tomu, že tři z pěti mých losů byly výherní a ceny už jaksi došly, obdržela jsem 3x výhru „placka a nic“. A jaké to byly placky? Ty z let 2008 a 2009, čili kdokoli se jejich nošením dříve identifikoval jako poctivý návštěvník let předcházejících, nyní není k rozeznání od výherců letošních malých cen v tombole. Double win!

Jednoznačný palec dolů dostávají organizátoři za jednání s návštěvníky. Kromě promazávaní zpráv na Facebooku je to i neprofesionální přístup při odpovídání na dotazy. Bylo mi řečeno, že nemůžu očekávat profesionalitu tam, kde za svou práci nedostávají zaplaceno. Pánové, prosím. Co takhle to vzít z naší strany a uvědomit si, že my, kteří jsme si za akci zaplatili, tu profesionalitu vskutku očekáváme?

Věci, které se mi líbily, a organizátoři za ně nemohou
Pozitivním bodem bylo dílo štěstěny. Jedna ze slečen z mé skupinky přátel měla to štěstí, že Gackt zareagoval na její opakované vyšeptávané „Gackte, Gackte, Gackte…“ a odměnil se jí výhrou Playstationu Portable v tombole, yay! ^^
Tento rok jsem také nebyla svědkem žádného selhávání techniky, co jsem viděla, vše šlapalo, jak mělo. To tedy všechna čest!

Věci, které se mi líbily, a organizátoři za ně mohou
Promítání. Promítání bylo skvělé! Dobré tituly a hlavně – onen sál byl jediným klimatizovaným prostorem. Místa k sezení bylo navíc stále dost a kdykoli tedy člověku hrozil absolutní kolaps z vedra, mohl za účelem ochlazení zamířit právě do Kino sálu.
Kamarádky mi také říkaly, že letošní nocování v tělocvičně bylo nepopsatelně lepší než to loňské. Záchody tentokráte nápor návštěvníků zvládly a lépe vymyšlené to bylo i se sprchami, kdy se slečny pod proud chladivé vody dostaly kdykoli potřebovaly. Během nejteplejší noci byly dodány i ventilátory, což sice způsobovalo občasné bolesti v krku, ale pomohlo v přežití.

Na závěr? Nevěřila jsem, že to někdy řeknu, ale dalšího ročníku tohoto se účastnit nehodlám. Advík pro mě býval záležitostí, na kterou jsem se těšívala celý dlouhý rok. Nyní jsem se celé první tři dny modlila, aby už to skončilo. Velkou roli v tom sehrálo protivné a úmorné vedro, to nepopírám. Nicméně jsem ale stále v duchu srovnávala s Animefestem a nejméně milionkrát se jeho organizátorům v duchu (i nahlas) omlouvala za jakákoli křivá slova, které jsem proti nim kdy řekla nebo napsala ve svém reportu. Kdybych chtěla být přehnaně melodramatická, mohla bych prostě prohlásit – Odpočívej v pokoji, Advíku!

20 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Baww, no som kapánek dosť sklamaná, lebo na túto akciu som bola hodne zvedavá. Už minulý rok som na Advík čítala všelijaké...ehm...zaujímavé reporty a vidím, že tento rok to nebolo o nič lepšie, skôr naopak.

Veve řekl(a)...

No, zatím čtu na Advik jenom samé negativní věci. Ale nějak mě to neudivuje, vlastně jsem to čekala.

A orgové se nechovali nepříjemně jenom k návštěvníkům, i nižší orgové (nebo staff, nebo jak jim to vlastně říkali) si užili své http://chill.sekai.cz/zivot/advik-2012-akce-soku-a-ponizeni

TSal řekl(a)...

Na Advík jezdím každý rok od jeho druhého ročníku a byla to vlastně jediná akce, kterou jsem doposud navštívila. Bohužel, i pro mě byl tento ročník posledním a příští rok se sestrou raději investujeme do Slováky nenáviděného Anifestu. Organizátoři se tam k nám možná nebudou chovat jako k bandě nevděčných děcek, které mají držet hubu a krok.

TSal řekl(a)...

A k tomu: "Tohle se mi, drazí pánové organizátoři, opravdu u těch „dvou buzíků“, kteří jsou drazí a kvalitativně ne tak dobří..." - wtf? To jako vážně? Mám chuť naším bratrům ze Slovenska ukázat hranice za pomoci mé poty na jejich zadnici.

Tenshi in Wonderland řekl(a)...

Letos jsem Advík vynechala právě kvůli zklamání z minulého ročníku a raději jsem si (k celkem vysoké částce,kterou mě Advík vždycky stál kvůli dálky ze které jezdím, městské,jídla,vstupného atd.) připlatila a zkusila JapanExpo v Paříži,stejně jsem se ale těšila na názory lidí, kteří se ho stejně zúšastnili a... jsem nakonec ráda, že jsem nejela. Možná mě mrzí, že mé prázdniny teď ztratí takové to prázdninové kouzlo, které jim ADV v posledních letech dodával a mnoho lidí budu vídat ještě méně než už se vídáme teď,ale co naplat.

Ely řekl(a)...

Hotaru: Áno, už minulý rok to bylo značně... neadvíkovité. Jinak řečeno, od převodu akce pod slovenské vedení, želGacktu (Přijde mi divné toto psát, když jsi sama Slovenka, ale jistě chápeš, že tebe máme všichni rádi <3)

Vevuš: Poctivě přečteno, zřejmě jsem si pohnula krkem, jak jsem kroutila hlavou...

T'Sal: Ano, vážně. Naštvaná, zašla jsem hned na první "Pokec s orgy", co byl v programu, a náležitě se vyptala.
Mně to tedy taky hnulo žlučí... Gothiku mám velmi ráda, nejen jako nějakou atrakci na akci typu Advík. Beru je jako jednu z mých oblíbených skupin a skutečně jsem byla natěšená, že je zase uvidím. A ono nic. A pokud si chceš zazuřit ještě víc, prohlásili cosi o tom, že hrají převzatou hudbu. Sama vím pouze o občasném zařazení songu Enola Gay do repertoáru a předpokládám, že Army march bude z nějakého vojenského pochodu. O ničem dalším nevím, zřejmě jsem se měla doptat.

Tenshi: Tvůj report z JapanExpo jsem četla a jen tiše obdivovala organizaci a vše okolo, protože to vyznělo jako dokonale zvládnutá akce, která je pro návštěvníka skutečným zážitkem narozdíl od tohoto českého utrpení.
Ohledně Advíku - já osobně naprosto naivně doufám, že se dá skupinka zklamaných lidí do hromady, vezme věci do vlastních rukou a pokusí se o nějaký nový festival, je-li toto vůbec ještě v dnešních dobách možné~ Protože přesně jak píšeš - prázdniny bez Advíku (či něčeho podobného), to je jaksi smutné.

TSal řekl(a)...

Na Pokec s orgy jsem taky chtěla, ale znám se. Měla jsem toho tolik, co bych vytknula, a jak znám jejich "argumentaci" z FB, akorát by mě vytočily k nepříčetnosti a skončilo by to špatně. Jsou to hovada, což dokazují i v současné době na svém FB, takže pro mě skončili a dokud Advík nebude pod někým jiným, neuvidí ode mě už ani korunu. Já na tom tratná nebudu, mám náhradu. Ale oni?

Veve řekl(a)...

Ely, nový con je taky možnost, na druhou stranu uspořádat takovou akci není zase taková sranda. Myslím, že pár nových conů už se snažilo vzniknout, ale moc se jim nedařilo. Pamatuju si třeba na takový J&A fest v Otrokovicích, já byla na tom prvním ročníku a moc se mi tam líbilo. Jakože jasně, taky spousta problémů, ale bylo tam málo lidí, hlavně samí příjemní a to se mi moc líbilo. Akorát že ten con byl potom asi už jenom jednou nebo dvakrát a konec. Nevím, proč přesně zaniknul, ale jisté je, že to prostě není žádná sranda. Otázkou je, kolik lidí by na takovou novou akci přijelo. Protože ono stejně dost lidí nadává, ale pak na ten Advik přece jenom jedou. A na dva cony za sebou asi zase málokdo pojede.

Ely řekl(a)...

Já vím Veví, já vím, proto to taky nazývám pouhým naivním doufáním :/

Agniezska řekl(a)...

Poctivě pročítám advikovské reporty, ale říkám si, že bych měla raději dělat něco, při čem mi nebude tolik smutno.

duhovnik řekl(a)...

tak to je megafail, aby hlavny organizator festivalu, na ktorom sa zhruba tretina prednasok tocila okolo Yuri/Yaoi a Shounen/Shoujo Ai, nezobral niekoho hrat s nazorom ze je "buzik"

duhovnik řekl(a)...

@TSAL nemyslim ze je dobry napad hovorit "Slovakmi nenavideny animefest". Problem maju konkretni ludia ktori sa zhodou nahod narodili na uzemi Slovenskej republiky a su hanbou zvysku slusnych ludi v tej krajine.

Astrak řekl(a)...

Kámen úrazu je tady, jak jsem už předesílal, Židnan a jeho naprostá neschopnost jednat s lidmi, slušně nebo jakkoliv jinak, jak by se to správně mělo. Co jsem si všiml, tak se to vztahuje jak na RL, tak na internety (na ty v ještě mnohem větší míře. Nevím, jestli mu ta "internetová kultůra" nějak stoupla do hlavy, anebo je to jednoduše kokot v českém i slovenském slova smyslu. Osobně se přikláním k tomu druhému vzhledem k tomu, že s naprostým uvědoměním rozdmýchává československé vášně).
Z conu jako takového jsem totiž zase tak špatný dojem neměl. Tedy, byla to nuda, nebylo co k nakopnutí (krom Cignana) a já drtivou většinu času strávil mimo území akce v hospodě s přáteli (mimo jiné chill s edisonem se slušivými modrými tričky, lol), ale když jsem na akci zavítal, nenašel jsem nic, z čeho bych dostal nějaký extra rage (byl jsem jenom na přednáškách přátel, možná to na to má také nějaký vliv). Co fungovat mělo, fungovalo. Akorát jak si nás s Ratmanem přehazovali, když jsme měli být vyplaceni, trošku zavánělo chaosem.
Po tomhle ne zrovna negativním dojmu jsem se vrátil domů a začal si pročítat Židnanovy kecy... And I raged. Doufám, že vyslyší moji prosbu a pořídí mu tlumočníka.
Alespoň ten Táborský je normální člověk.

DORFL řekl(a)...

Jen si dovolím dvě poznámky.
Advik jako festival herní... Jen jestli ono to příští rok v tomto směru ještě dokonce nepřitvrdí, viz reportáž pořadu Indian z Adviku:
http://www.zing.cz/indian/porad/indian-17-advik-2012-315/
(Mimochodem, je tam i Žittňanova zmínka o tom, že příští rok by Advik opět rád v KC Zahrada.)

Co se týče těch advíkovských placek z let minulých, tak ty se daly normálně zakoupit už minulý rok (asi 10 Kč nebo 20 Kč, přesně už nevím).

A díky za zajímavý report, konečně se také někdo více zmínil o tombole, na tu jsem byl v letošních reakcích hodně zvědavý (po loňské osobní zkušenosti). :-)

Ely řekl(a)...

DORFL: Ó panebože. Reportáž mi prozatím unikala, ale po seznámení s jejím obsahem se jen utvrdilo mé rozhodnutí (jakkoliv je to momentálně strašné klišé), že další ročník už jedině beze mě. Vedení jak vedení, ale "KC Zahrada Part 3" je skutečně nad mé síly.

Děkuji mnohokrát za informaci ohledně placek, nevšimla jsem si, že byly loni k dostání :)

TSal řekl(a)...

duhovnik: Je zajímavé, jak všem Čechům dochází, že se pod tímto označením schovává "slovenské vedení", nikoliv "Slovensko jako takové", zatímco Slovákům tohle nikdy nedojde. Nic proti Vám, jen je to krásná ukázka toho, jak si každý chápe kontext, jak sám chce ;)

Zoey řekl(a)...

hej a kde jsem já a moje klimatizovaná místnost? xD
Ale tak jako nikomu se do organizace Adviku nechce a mě musel samotný Robert přemlouvat, abych se mu na to nevykašlala. Jak už jsem měla v plánu několik let. Jako třeba já si užila jen Advík 2008, protože tam jsem neorgovala a zbytek Adviku jsem si poctivě vyžrala -___-""" nejlíp se poslouchají stížnosti návštěvníků typu - fail Adviku, nemožný organizátor, odmítl mi zaplatit za přednášku (nevadí, že na ni nedošel a neodpřednášel ji) a když si to tak vezmu, nikdy mi nikdo nic nepochválil, jen když se teda objeví zmínka o mně tak ve spojitosti s něčím zhrzeným egem nebo stížností na problém za který nemůžu, viz komentář na FB - proč sekce A-music a BL nemají anotace na netu? Protože je odevzdaly v termínu a tak se na ně zapomnělo, když je ostatní poslali později.

Ely řekl(a)...

Zoey: Vidíš to, zapomněla jsem ji zmínit! :D Ale všichni víme, že to pro mě byl highlight letošního Adviku! (Jakkoli jsem jinde četla i negativní názory, já si za tímhle svým osobním postojem prostě stojím. Jinde jsem sice nebyla, ale stejně - stojím.)

Tedy, to s těmi anotacemi je směšné... Achjo.

Já jen doufám, že jsem se ke tvé osobě vyjádřila dostatečně pozitivně už na akci samotné? :) Jinak klidně zopakuju, jak mám ráda tvé sžíravě vtipné komentáře (a dějová shrnutí) a jak jediné, co mi učinilo Advik snesitelnějším, byla vaše KLIMATIZOVANÁ místnost! :)

Lucy řekl(a)...

To je mi líto zlatí :( Ale třeba během roku vychladneš a dáš tomu ještě jednu šanci a bude to lepší :)

Anonymní řekl(a)...

Co to tak poslouchám (tedy čtu), asi by stálo zato zorganizovat nějakej konkurenční fest v termínu advíku...

Okomentovat

Děkuju za vaše komentáře, poznámky, (Wolfiiho) trollení, kritiku, pochvaly nebo zkrátka jakýkoliv shluk písmen.

 
 

Nákupní deníček Copyright © 2014 Design by Ely